Камери ловят повече нарушители от всички катаджии
15 стационарни камери ловят нарушителите в София. Общо в цялата страна камерите са 400, съобщи началникът на „Пътна полиция” комисар Алекси Стратиев. По думите му, ефективността на камерите в установяването на нарушенията е много висока.„През 2009 година нарушенията, установени в София по стандартния начин – с радари и пътни полицаи, са толкова, колкото тези 15 камери са установили за няколко месеца”, посочи Стратиев.
Според него обаче законодателството, което третира нарушенията на пътя е архаично и има нужда от спешна промяна, за да бъде и превенцията по-ефективна. Много често лицата на шофьорите, нарушили закона, не се виждат ясно на камерите и някои от тях прехвърлят вината върху свои роднини, най-вече възрастни хора, за да не плащат актове или да не изгубят книжките си.
„В момента закона търси нарушителя. С промяната, която искаме да въведем ние ще търсим собственикът”, коментира по този повод комисар Стратиев.
„Искаме да удвоим санкцията като глоба. Имаше предложения да се полага обществено полезен труд, както е в някои други страни, но остана това – глобите стават двойни, като в зависимост от превишението на скоростта ще растат”, допълни той.
Санкции ще плащат и нарушителите пешеходци.
|
Петък, 05 Юни 2026 16:14 |
|
Петък, 05 Юни 2026 00:29 |
|
Четвъртък, 04 Юни 2026 13:27 |
|
Сряда, 03 Юни 2026 11:24 |
|
Вторник, 02 Юни 2026 15:23 |
|
Вторник, 12 Май 2026 12:57 |
|
Четвъртък, 14 Май 2026 15:01 |
|
Събота, 09 Май 2026 07:15 |
|
Събота, 09 Май 2026 18:17 |
|
Четвъртък, 21 Май 2026 12:39 |


